Ortodonti

Ortodonti Tedavisi

 

Ortodonti; çapraşık diş diye tabir edilen diş yapılarını ve sorunlu çene ilişkilerini teşhis ederek, önlemeye ve düzeltmeye çalışan diş hekimliğinin bir uzmanlık dalıdır.


Ortodonti üzerine uzmanlaşan diş hekimlerine ortodontist denir.

 

Ortodontik problemler neden oluşur ve nasıl tedavi edilir?

 

Çeneleri ilgilendiren bozukluklar (alt çenenin önde ya da geride olması gibi) genellikle irsi bir durumdur. Bu durumda öncelikle hastanın yaşına göre tedavi yöntemine karar verilir. Eğer hastanın daha gençse ve alt çenesi ya da üst çenesi gerideyse ortodontik yöntemlerle tedavi edilebilir. Diş hastası yetişkinse şiddetli iskeletsel bozukluklar ortodonti-cerrahi işbirliği ile tedavi edilir. Fonksiyon bozukluklarına bağlı olarak da (ağız solunumu gibi) çene uyumsuzlukları oluşabilir. Ağız solunumu yapan bir hastada üst çene genellikle dar kaldığı için V şeklindedir.


Yalancı emzik ve biberon biş ve çene yapısında kalıcı çarpıklıklara sebep olmaktadır.

 

Ortodontik tedavi her yaşta yapılabilir mi?

 

Ortodontik tedavide kesinlikle yaş sınırı yoktur. Fakat yaşa göre tedavi planlanı ve süresi değişiklik göstermektedir.

 

Ortodontik tedavi ağrılı bir işlem midir?

 

Diş tellerinde uygulama seansı ve ara seanslar kesinlikle ağrısız ve basittir. Fakat, teller ilk takıldığında yanaklarda yaralar oluşabilir. Burada ki yaralar 1 hafta içerisinde kendiliğinden geçer ve genellikle tekrar oluşmaz. bazı durumlarda (braket kopması, telin kırılması, vb.) tekrar yara oluşabilir. Bu tarz sorunlar hekimin küçük bir müdahalesiyle giderilebilir.

 

Diş telleri dişleri çürütür mü?

 

Teller dişleri kesinlikle çürütmez.

 

Teller varken dişler fırçalanabilir mi?

 

Teller takıldıktan sonra dişler eskiden olduğu gibi rahatlıkla fırçalanabilm. Fırçalarken kopma, çıkma gibi riskler yoktur. Fakat daha ayrılı bir temizlik gerektiği için biraz daha dikkatli ve ayrıntılı fırçalamak gerekli. Bunun için özel olarak tasarlanmış ortodontik fırçalar ve ara yüz fırçaları kullanılabilir.

 

Tedavi olmazsa dişlerime bir zarar gelir mi?

 

Ortodontik tedavi ileri ki yaşlarda ortaya çıkabilecek daha büyük kayıpların önüne geçmektedir. Bunlar arasında diş kayıpları, arayüz çürükleri sayılabilir. Ayrıca hastaları dolgu, çekim, implant ve protez gibi tedavilerden de korumaktadır.

 

Çapraşık dişler zamanla düzelir mi?

 

10 ile 12 yaş sonrasında görülen çaprpıklıkların kendiliğinden düzelmesi mümkün değildir. Dışarıdan bir müdahale gerekir. Bu nedenle çapraşık dişler zamanla kendiliğinden düzelmez.

 

Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Sohbeti Başlat
Merhaba,
Dentaplan'a Hoşgeldiniz.
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?