İmplant

İmplant, Kaybedilen dişlerin yerine tedavi amacı ile yerleştirilen ve organizma için herhangi bir yan etkisi olmayan, kemik dokusu ile birleşimini tamamladıktan sonra da doğal bir diş gibi iş görebilen, titanyumdan yapılmış; plak, vida ve çivilere implant denir. İmplant üzerine yapılan diş, doğal dişiniz gibi görünür ve performans gösterir.

 

Dişler sadece çiğnememizi değil konuşmamızı ve görünüşümüzü de etkiler. Tek diş eksikliği, birden fazla diş eksikliği ve tam dişsizlik durumlarında çözüm olarak bu yol uygulanabilir.

 

İmplantlar üzerine yapılan protezler, gerçek dişlerin yerini alırken en doğal yapıyı oluşturur. Eksik dişlerin tamamlanması sürecinde, sağlıklı dişlere dokunulmamış olur. İmplantlar diğer protez seçeneklerine oranla çok daha uzun ömürlüdür.

 

Özellikle diş eksikliklerine bağlı olarak sabit protez kullanma şansını yitirmiş veya kemik erimesine bağlı olarak total protezlerinin ağızlarında sabit durmamasından şikayetçi olan kişiler için bu tedavi yolu daha uygundur.

 

Bireylerin dişlerinden birisini kaybetmeleri durumunda bunu yerine koyma yöntemlerinden birisi de implant tedavisidir. İmplant, diş eksikliğinin olduğu bölgelerdeki çene kemiğine cerrahi olarak yerleştirilen titanyumdan yapılmış ve diş kökünün işlevini gören vidadır.  Bu vidanın kemiğe biyolojik olarak kaynamasının ardından üzerine porselenden diş uygulanır. İmplantlar, görüntü ve çiğneme hissi olarak doğal dişlere en yakın protez çeşididir.

 

Bu Tedavinin Faydaları Nelerdir?

 

Kullanımı kolay, rahat, estetik ve aynı zamanda hasta açısından en kabul edilebilir olan tedavi şeklidir. İmplantlar üzerine uygulanan porselen protezler, doğal dişlerin yerini alırken aynı zamanda doğal ve estetik bir görünüm sağlarlar. Bu tedavi yönteminin en önemli avantajı ise eksik dişler tamamlanırken sağlıklı dişlere dokunulmamasıdır. Ayrıca implantlar, tüm protez çeşitlerine göre çok daha uzun ömürlüdür.

 

Kimlere İmplant Tedavisi Uygulanır?

 

tedavi genel sağlık durumunda herhangi bir problem olmayan herkese uygulanabilir. Bunun yanında sağlık durumu engel oluşturmayan hastalar için bir üst yaş sınırı da bulunmamaktadır. Ancak kemik gelişimi henüz tamamlanmamış, çok genç yaştaki bireyler için implant uygun değildir.

 

Ayrıca implant vidalarının belli bir genişliği ve kalınlığı bulunmaktadır. Bu sebeple çene kemiğinin bu implantlara uygun genişliğe ve yüksekliğe sahip olması gerekmektedir. Bunun yanında kemiğin kalitesi de implant uygulamasının başarısını etkileyen faktörler arasındadır. Eğer kemik çok sert ya da yumuşak ise bu durum da tedavinin başarısını olumsuz yönde etkileyebilir.

 

Tedavisi Sırasında Hasta Acı Hisseder mi?

 

Diş hekimliğinde uygulanan tüm tedavilerde olduğu gibi implant tedavisinde de uygun anestezi yöntemi uygulanırsa hasta herhangi bir ağrı ya da acı hissetmeyecektir. Ancak lokal anesteziden korkan ya da aşırı öğürme refleksi bulunan hastalarda genel anestezi uygulanabilir. Yine işlem sonrasında tıpkı diş çekimi sonrasında duyulan ağrıya benzer bir ağrı hissedilebilir. Fakat bu ağrı basit ağrı kesiciler ile dindirilebilir.

Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Sohbeti Başlat
Merhaba,
Dentaplan'a Hoşgeldiniz.
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?