Randevu Al

DENTAPLAN AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI KLİNİĞİ

Diş nasıl fırçalanmalıdır?

Dişleri korumak için düzenli olarak fırçalanması gerektiği bilinen bir gerçek. Ama nasıl fırçalandığı da en az bunun kadar önemlidir.
İşe, doğru fırça seçimiyle başlamak gerekir. Ne çok sert ne de çok yumuşak fırçalar tercih edilmelidir. Sizin için en uygun fırçayı hekiminizin belirlemesi daha doğru olacaktır. Küçük kafalı fırçalar arka dişlere kolayca ulaşır ve hareket ettirilmesi kolaydır. Fırça seçildikten sonra tercih edilen aromada diş macunuyla birlikte günde iki defa diş fırçalanır. Her diş fırçalama işlemi en az iki dakika sürmelidir.
Diş fırçalama esnasında yapılan en büyük hata dişi dikey hareketlerle fırçalamaktır. Fırça diş eti çizgisine eğimli olarak yerleştirilir. Bu pozisyon korunarak küçük dairesel hareketlerle dişler fırçalanır. Daha sonra fırça, bir fırça boyu kadar kaydırılarak fırçalama sürdürülür.

1.Diş fırçası 45 derecelik açı yapacak biçimde tutulur ve diş eti hizasından başlanarak ağız boşluğuna doğru fırçalamaya başlanır. Dış yüzeylerden başlayan fırçalama sert darbeler halinde değil, yumuşak ve dairesel hareketler çizecek biçimde, ön dişlerden arka dişlere doğru yapılmalıdır.

2.Daha sonra dişlerin iç yüzeyleri aynı şekilde fırçalanır. Bu işlemde fırça eğik tutularak, diş etinden ağız boşluğuna doğru hareket ettirilir.

3.Daha sonra dişlerin çiğneme yüzeyleri fırça düz olarak ileri geri hareket ettirilerek fırçalanır.

DENTAPLAN ailesine siz de katılın

Bültenimize kayıt olun, kampanya ve duyurulardan haberdar olun. Sizi asla spam e-postalarla meşgul etmeyiz..

      UZMANA SOR

      Uzman doktorlarımız genellikle sorularınıza 3 iş günü içerisinde dönüş yapmaktadır.