Randevu Al

DENTAPLAN AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI KLİNİĞİ

Çocuklarda diş bakımı nasıl yapılır?

İstisnai durumlar dışında her bebek dişsiz doğar. Zamanla süt dişleri dediğimiz ilk dişler çıkar. Çocuklarda diş temizliğine ilk dişin ağızda yerini almasıyla başlanmalıdır. Anne ya da baba diş macunu kullanmadan steril gazlı bir bezle bebeklerinin diş temizliğini yapabilir. Süt dişlerin tamamlanması ile macunlu fırçalamaya geçilebilir.

Okul öncesi yaşlarda çocuğa ne kadar “öyle değil, böyle fırçala” demek fayda etmeyebilir. Önemli olan diş fırçalama alışkanlığı kazanmasıdır. Çocuğun arka dişlere ulaşamayacağı düşünülerek anne babanın da kontrol etmesi faydalı olur. Aksi takdirde çürük oluşabilir.

Süt dişlerinin her biri altından gelmekte olan sürekli dişe yer hazırlar. Bu nedenle çürük sebebiyle zamanından önce çekilen süt dişleri ileride dişlerde çapraşıklık yani ortodontik problem oluşmasına sebep olabilirler.

Yalancı emzik ve biberonun uzun süre kullanımı, parmak emme, büyük bademcik ve/veya geniz eti sebebiyle burundan soluk alamama gibi sebeplere bağlı olarak da ortodontik bozukluklar meydana gelebilir. Erken teşhis problemin daha kolay şekilde daha iyi sonuçla çözülmesine yardımcı olur.

DENTAPLAN ailesine siz de katılın

Bültenimize kayıt olun, kampanya ve duyurulardan haberdar olun. Sizi asla spam e-postalarla meşgul etmeyiz..

      UZMANA SOR

      Uzman doktorlarımız genellikle sorularınıza 3 iş günü içerisinde dönüş yapmaktadır.