Yeni Trend Estetik Gülüş Tasarımı

Ağız bakımı, diş sağlığı denildiğinde akla ilk olarak diş ağrısı, ağız kokusu ve diş kayıpları gibi problemlerin çözümü gelse de günümüzde diş ve diş etlerine bağlı gülüş estetiği de oldukça önemli bir yere sahiptir. Çürük dişlerin, diş eti hastalıklarının, diş sıralanmasındaki çapraşıklıkların, anormal renklenmelerin ve diş kayıplarının sonucunda oluşan estetiksel problemler ve sorunlar, kişilerin sosyal hayatlarını olumsuz etkilemektedir. Bunun sonucunda özgüven eksikliklerine neden olarak, kişilerin toplum içinde gülmekten çekinmeye başlamasına bile yol açabilir.

 

Bu sebeple son zamanlarda estetik gülüş tasarımı diş sağlığı ve estetiği anlamında fazlasıyla öne çıkıyor.

 

Gülüş Tasarımı Nedir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Estetik diş hekimliği denildiğinde akıllara gelen ilk kavramlardan biri gülüş tasarımıdır. Gülüş tasarımı; çeşitli sebeplerle estetik açıdan görüntüsü bozulan dişler ve diş etlerinin hastaların yüz şekilleri ve gereksinimleri de göz önüne alınarak olabildiğince doğal ve güzel bir görünüme kavuşturulması işlemidir. Gülüş tasarımı, birçok işlemin bir arada uygulanmasıyla gerçekleştirilmektedir.

Estetik gülüş tasarımında hastaların dikkat etmesi ve diş hekimlerine ilk olarak sormaları gereken soru, yapılacak estetik gülüş tasarımının kendilerine özgü olup olmayacağını öğrenmektir. Aksi takdirde ortaya çıkacak sonuç hastayı tatmin edici olmayacaktır.

 

Gülüş Tasarımı İşlemleri Nelerdir?

 

Her hastanın estetik gereksinimleri değişiklik göstereceğinden yapılacak olan işlemler kişiye özel olarak tasarlanır. İşlemler belirlenirken hastanın; yüz hatları, cinsiyeti, yaşı ve beklentileri dikkate alınır.

 

İlk olarak var olan çürük dişler ve diş eti hastalıkları tedavi edilir, diş temizleme işlemleri uygulanır. Sonrasında hastaların ihtiyaçlarına göre işlemler belirlenir. Bu işlemler genellikle; gingivektomi denilen diş eti estetiği girişimleri, diş beyazlatma (bleaching) yöntemleri, diş eksikliklerinin implant ve protez uygulamaları ile telafi edilmesi, porselen lamineler ve kaplamalar, zirkonyum kaplamalar ve ortodontik tedaviler (tel tedavisi) olarak sayılabilirler.

 

Gülüş Tasarımı Nasıl Uygulanır?

 

Gülüş tasarımında hastanın estetik beklentilerini doğru bir şekilde anlamak ve ihtiyaçları doğru belirlemek oldukça önemlidir. Hastanın ağzından alınan ölçüler ile hazırlanan modeller üzerinde problemler tespit edilir ve planlamalar yapılır.

 

Daha sonra, hastaların ağız içi ve yüz fotoğrafları ile bilgisayar ortamında özel programlar kullanılarak ölçümlemeler yapılır ve yüz şekline uyum hesaplanır. Tedavi sonrasında oluşacak en birebir görüntüler yine programlar ve hastanın ağzına, aslına uygun şekilde hazırlanan geçici restorasyonlarla hastaya sunulur ve fikirleri dinlenir.

 

Planlamalar tamamlandıktan sonra eğer ortodontik tedaviye gerek duyulmuyorsa ilk olarak diş etlerinde var olan seviye bozuklukları düzenlenir. Diş eksikliklerinin olduğu durumlarda planlanan implant işlemleri ve gerekli görülen diğer cerrahi uygulamalar gerçekleştirilir. Cerrahi uygulamaların iyileşme dönemlerini tamamlandıktan sonra ihtiyaç duyuluyorsa diş beyazlatma işlemleri uygulanır. Bu aşamadan sonra dişlerde var olan görsel ve biçimsel bozukluklar estetik kompozit dolgular aracılığıyla giderilir. Bu yöntemin yeterli olmadığı durumlarda porselen lamine ve zirkonyum kaplamalar devreye girer. Porselen lamine uygulamalarında genellikle dişlerde ya hiç aşındırma yapılmaz ya da minimal seviyede aşındırmalar gerçekleştirilir. Eğer porselen veya zirkonyum uygulamalar uygun görüldü ise aşamalar sırasında yapılan provalarda hastanın tekrar fikirleri alınarak değişikliklere gidilebilir. Bütün bu diş eti ve diş uygulamaları sırasında ve provalarda dudak şekli ve konturu da göz önünde bulundurularak hedeflenen tasarıma son hali verilir.

Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Sohbeti Başlat
Merhaba,
Dentaplan'a Hoşgeldiniz.
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?