Sık Rastlanan Ağız ve Diş Hastalıkları

İyi bir ağız ve diş sağlığı,

genel sağlık ve yaşam kalitesi için büyük önem taşımaktadır.

 

Diş Eti Hastalığı

 

Diş ve ağız sağlığı sosyal hayatımızda ve beslenmede çok önemlidir. Kötü ağız sağlığı diş kaybına yol açabilir ve diş kaybı psikolojik ve fonksiyonel sıkıntılar ortaya çıkabilir.

 

Diş eti hastalığı diş çürümesinden çok daha yaygın ve diş kaybına sebep olan bir rahatsızlıktır. Hastalığının iki ana türü bulunmaktadır; Basit diş eti iltihabı ve ilerlemiş şekli. Diş eti hastalığı, bir enfeksiyon olduğu için tüm sağlığımızı ve organlarımızı etkilemektedir. Özellikle kalp ve beyin bu durumdan yoğun olarak etkilenmektedir.

 

Diş eti hastalığı, diş üzerinde plakların birikmesi ile başlar. Plak ise diş üzerinde yemek artıkları ve bakterinin birleşmesi ile oluşur. Plak, diş eti hastalıklarına yol açar. Ağız bakımı ve diş fırçalama ile plak ortadan kalkar, diş eti hastalığı oluşmaz.

 

Düzenli ve devamlı bir ağız hijyeni, diş eti hastalığını kontrol etmek için yardımcı olabilir. Düzenli diş fırçalamanın dışında, klorheksidin içeren ağız çalkalama suyu kullanımı ve diş ipi de oldukça önemlidir.

 

Diş hekiminiz tarafından yapılacak diş temizliği, birikerek ve sertleşerek diş taşına dönüşmüş plakları temizlemek için tek yoldur. Düzenli olarak diş hekiminizi (yılda iki kez) ziyaret ederek, erken evredeki diş eti hastalığını ciddi bir duruma dönüşmeden tedavi edilebilir.

 

Diş Çürüğü

 

Diş çürüğü, diş plağının oluşmasında etkili olan yiyecek, içecek ve şeker içeren gıdalarla oluşmaktadır. Dişinizde bozulmalara neden olan, dişe saldıranlar; şeker üreten asitler ve bakterilerdir. Belli tip bakterilerin ürettiği asidin diş minesini ve altta yatan dentin tabakasını tahrip etmesiyle ortaya çıkar.

 

Diş hekiminiz diş yüzeyini inceledikten sonra diş çürüklerini teşhis edebilir ve dişin röntgenini çekerek çürüğün diş minesini aşarak dentine ya da pulpaya ulaşıp ulaşmadığını tespit edebilir.

 

Diş hekimleri, çürüme henüz diş minesini aşmamışsa, çürümeye yönelik ilk belirtileri gösteren azı dişleri üzerine bir fissür örtücü (sealant) uygulayabilir. Diş minesi geri döndürülemez biçimde tahrip olduğunda ise diş hekiminizin dişe dolgu yapması gerekir. Daha ciddi durumlarda kanal tedavisi de gerekli olabilir.

 

Ağız Kokusu

 

Yiyecek kalıntıları diş çevresinde birikerek bakterilerin de yardımıyla kötü ağız kokusuna sebep olur. Sürekli kötü ağız kokusu ve ağızda kötü tat, ağızdan nefes almanın, ağız kuruluğunun, diş eti hastalığının hatta diyabetin de belirtisi olabilir.

 

Dil ve diş fırçalamak, bol su içmek, ağız kokusu yapan gıdalardan kaçınmak, ağız kokusu için alınması gereken ilk önlemlerdendir. Bu önlemlere rağmen hala ağız kokusunun devam etmesi durumunda diş hekimine başvurmak gereklidir.

 

Diş Çürükleri, Apseler ve Dişlerde Renk Değişikliği

 

Sürekli olarak yapılan diş fırçalama, diş ipi ile temizlik ve düzenli diş hekimi ziyareti ile diş çürükleri, apseler ve dişlerde renk değişikliği problemlerinden uzak durulabilir. Ancak diş ağrısı yanında kulak ağrısı ve ateşte var ise mutlaka diş hekimine başvurmak gereklidir.

 

Aftöz Ülserler

 

Aftöz lezyonlar ağız içindeki ağrılı kabarcıklarla kendini gösterir. Aşırı duyarlılık, enfeksiyon, hormonlar, stres nedeniyle tetiklenebilir. Ancak, ilaç tedavisi ile iyileşir.

 

Ağız Kanseri

 

Ağız kanseri genellikle sigara kullanımı, güneşe aşırı maruz kalma gibi nedenlerle ortaya çıkar. Yüzde uyuşma, ağız ve boyun ağrısı belirtileri ile kendisini gösterir ve çiğneme, konuşma ve yutkunmada zorluğa yol açabilir. Teşhis erken dönemde olursa tedavisi mümkündür.

 

Tempromandibular Eklem Rahatsızlığı

 

Çene, yüz, kulak ve boyunda şiddetli ağrıya, diş sıkma ve gıcırdatmaya neden olan Tempromandibular eklem rahatsızlığı ağız koruyucusu, ilaç tedavisi ve gerektiğinde ameliyatla tedavi edilir.

 

Pamukçuk

 

Pamukçuk genel olarak bebeklerde ve yaşlı yetişkinlerde görülmektedir. Pamukçuk, bağışıklık sisteminin zayıflaması, yoğun antibiyotik kullanılması ve diyabet gibi nedenlerle tetiklenir. Diş hekiminize başvurarak mutlaka uygun tedaviye başlamak gereklidir.

 

Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Sohbeti Başlat
Merhaba,
Dentaplan'a Hoşgeldiniz.
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?