İmplant Destekli Tedaviler

İmplant tedavisi düşünüldüğü kadar ağrılı bir işlem değildir. Lokal anestezi altında yapıldığı için hastalar ağrı, acı hissetmez. Üstelik implant destekli tedavilerde bir diş ortalama 10-15 dakikada tamamlanmaktadır.

 

Dental İmplant Destekli Tedavi Nasıl Uygulanır?

 

İmplantlar; cerrahi bir prosedür ile çene kemiğinde yapılması planlanan implant için uygun pozisyonda, çapta ve uzunlukta yuvalar açılarak uygulanır. İmplant yerleştirilmesi cerrahi bir işlem olduğu için, kullanılan malzemelerin kalitesi, ortamın sterilizasyonu ve hijyen şartlarının sağlanması en önemli kriterlerdendir. İmplant cerrahisi için lokal anestezi ile bölgenin uyuşturulması yeterlidir.

 

İmplant Destekli Tedavi Ne Kadar Sürer?

 

İmplant tedavisi için bir hafta yeterli olacaktır. Kendinden eriyebilen dikiş sayesinde bir günde de tedavi yapılabilir ama bu durumda geçici protez yapılamayacaktır. Tedavinin ilk aşaması implant tedavisidir, ikinci aşamada ise 3 ve 6 ay arasında implantın kemiğinize kaynaması beklenir. Daha sonra bir hafta süre içinde implant üstüne gelecek porselenler yapılır. İmplant cerrahi bir işlem olduğu için lokal anestezi altında yapılır. Tek bir implantın yapım süresi yaklaşık 10-15 dakikadır.

Bunu hastanın koltukta oturma süresi olarakta değerlendirebiliriz. Bir implant işleminin başlandıktan sonra bitimine kadar geçen süre yalnızca 3-4 dakikadır. Hastalar bu süre içerisinde kesinlikle ağrı sızı hissetmez. İmplant yapılan bölge tamamen uyuşuk haldedir. 2-3 saat içerisinde uyuşukluk geçer. Bu süre içerisinde hasta 1- 2 gün kullanacağı ağrı kesiciyle bu süreci rahatlıkla atlatır ve sağlıklı bir implanta sahip olmuş olur.

 

İmplant Nedir, Nasıl Yerleştirilir?

 

Dental implantlar, farklı biyolojik materyallerden yapılmış suni köklerdir. Değişik formlarda olabileceği gibi günümüzde genellikle vidaya benzeyen implantlar kullanılmaktadır. Lokal anestezi ile birlikte cerrahi bir işlemle çene kemiğine yerleştirilirler.

İmplantlar, doğal dişlerden farklı olarak, çene kemiği ile direkt birleşirler.

Bu birleşimin gerçekleşmesi için cerrahi işlemden sonra 1-5 ay kadar beklemek gereklidir. Bu süre içerisinde, hastalara geçici protezler teslim edilmektedir.

 

İmplant Destekli Hareketli Protezler

 

İmplant destekli hareketli protezler, sabit protezlerin uygulanmadığı durumlarda; özellikle önceki hareketli protezlerin düşmesinden veya hareket etmesinden şikayetçi olan hastalara uygulanmaktadır.

 

Bununla beraber, ileride sabit protez kullanabilme durumu olmakla birlikte, tedavinin maliyetini karşılayamayacak olan hastalara da uygulanabilir. Bu protezleri desteklemek için genellikle en az iki adet implant’ın kullanılması önerilir.

 

Protezlerde kaide malzemesi olarak akrilik rezin kullanılabileceği gibi, metal kaide de kullanılabilir.

Destek doku ve implantlara çiğneme kuvvetlerinin daha az iletilmesi için akrilik rezin takım dişlerin kullanılması tercih edilir. Protezler implantlara tutucu elemanlar ile birleştirilir.

 

Bu protezler hastalar tarafından çıkarılabilen protezlerdir. İmplant-tutucu eleman çevresinin ve de protezin temizlenmesi için öğünlerden sonra çıkarılması ve hekiminiz tarafından önerilen teknikte hijyen gereksinimlerinin karşılanması gerekmektedir. Geleneksel hareketli protezlerin (tam protez veya hareketli bölümlü protezler) gece kullanılmamaları önerilmektedir.

Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Sohbeti Başlat
Merhaba,
Dentaplan'a Hoşgeldiniz.
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?