Estetik Diş Hekimliği

Estetik diş hekimliğinin temel gayesi sağlıklı ve fonksiyonunu yerine getiren bir gülüş ortaya çıkarabilmektir. Kişinin özel zevkleri, sosyo-ekonomik düzeyi, mesleki faktörler vb. gibi birçok konu incelenerek beklentiler belirlenir. Fiziksel yapı da göz önünde bulundurularak kişinin anatomik yapısına uygun bir gülüş tasarlanır ve kusurlu olan görüntü düzeltilir.

 

Yapılan uygulamalar:
• Laminate veneer – Yaprak porselen
• Bleaching – Beyazlatma
• Bonding uygulamalar
• Porselen kuronlar, köprüler
• Zirkonyum kuronlar, köprüler

 

Estetik diş hekimliği, son dönemlerde pek çok kişinin başvurduğu yöntemler arasında yer almaktadır. Restoratif alanda da hastaya tedavi edici olanaklar sunan bu tedavi yöntemleri, mükemmel bir gülümsemeye sahip olmak isteyen bireyler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Yine eski yıllarda diş dolguları çürümüş dişler için en yaygın tedavi yöntemiydi. Bunun için genellikle amalgam dolgular kullanılmaktaydı. Ancak günümüzde diş estetik diş hekimliği uygulamaları kapsamında dolgular dişler ile aynı renk ve görüntüde kompozit ya da porselen malzemeden yapılmaktadır.

 

Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları

 

Estetik diş hekimliği uygulamaları dâhilindeki gülüş tasarımı, kişilerin istekleri göz önünde bulundurularak gerçekleştirilir. Fonksiyon, doğallık ve estetiğin birleştirildiği bu uygulama için pek çok farklı yöntem kullanılmaktadır.

 

Laminate Veneer

 

Laminate veneer; dişlerin tamamen kaplanması yerine sadece ön yüzeylerine yaprak şeklinde porselen laminalar yerleştirilerek uygulanan estetik restorasyonlardır. Özellikle dişler arasında renk ve şekil bozukluğu olanlar ile ön dişlerinde çarpıklık olanlar için oldukça ideal bir yöntemdir. Bunun yanında ön dişlerinde büyük dolgu ya da kırık olanlar da dişlerinin görüntüsünü düzeltmek amacı ile bu uygulamaya başvurabilmektedir.

 

Diş Beyazlatma (Bleaching)

 

Estetik diş hekimliği tarafından gerçekleştirilen bir diğer uygulama ise diş beyazlatma ya da diğer adı ile bleaching yöntemidir. Tüm dünyada en çok önerilen ve kullanılan diş hekimliği prosedürlerinden birisi olan blenching, hastaları memnun eden bir yöntemdir. Aynı zamanda güvenilirliği kanıtlanmış olan bu uygulamanın uzun vadede bir yan etkisi de görülmemiştir.

 

Bonding Uygulamaları

 

Bonding uygulaması, genellikle diş çürüklerini ve diş kırıklarını onarmak için kullanılan bir yöntemdir. Yine çentikli ya da renkleşmiş dişlerin görünümünü değiştirmek için de kullanılan bu uygulamada kompozit malzeme ile dişin onarılması sağlanır. Ayrıca bu uygulama genç yaşta travma ya da dişlerde kırılma meydana gelmesi ve porselen uygulanamaması durumunda kurtarıcı niteliğindedir.

 

Porselen Kuronlar

 

Halk arasında “kaplama” olarak da adlandırılan bu uygulama, yıllardır metal bir altyapı üzerine porselen işlenmesi ile gerçekleştirilmekteydi. Ancak diş hekimliği teknolojisinde yaşanan gelişmeler sayesinde kronlar, metal desteksiz ve tamamen porselen ile yapılabilmektedir.

 

Zirkonyum Kuronlar

 

Işık geçirgenliği özelliği ile doğal diş görüntüsünün tam olarak yakalandığı bu uygulama, daha çok estetik amaçlı olarak uygulanmaktadır. Yine ileri derecede renkleşmiş, ayrık, çarpık ve yapısı bozulmuş dişlerin restorasyonu için en ideal uygulamalardan birisidir.

Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Sohbeti Başlat
Merhaba,
Dentaplan'a Hoşgeldiniz.
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?