Dişlerde Kanal Tedavisi Uygulanması Gereken Durumlar Nelerdir?

Dişlerimiz hepimiz için çok önemli. Konuşmayı etkilemesi ve gıdaların ilk buluştuğu yer olması bakımından özenli ve bakımlı olması gerekmektedir. Bakımı açısından düşünüldüğünde sıkıntılar birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkar. Bakımlar özenli olarak yapılsa da istenmeyen gelişmelerden ötürü dişlerimizin kırılması, çatlaması, damaklarda problemler ve çürüklere bağlı olarak diş kanallarında sıkıntılar meydana gelebilmektedir. Bu tür problemler karşısında kanalların temizlenmesinden sonra dolgu işlemi yapılmaktadır. Bu işleme de kanal tedavisi ismi verilmiştir. Kanal tedavisi ile dişlerde oluşan ağrılar giderilmektedir.

 

Kanal Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

 

Dişlerimizin sinirlerine kadar nüfus eden diş çürüklerinde,

• Dişlerde meydana gelen aşırı derecede aşınmaya bağlı olarak oluşan durumlarda,

• İleri seviyelerdeki diş eti hastalığı görüldüğü durumlarda,

• Dişlerde kırıklar oluştuğunda,

• Dişlerde gelişen bazı etkenler, dişlerin canlılığını kaybetmesi gibi durumlar oluştuğu zaman da kanal tedavisi uygulaması yapılmaktadır. Bu durumların oluşmasında diş hekiminize başvurmanız gerekir. Erken tedavi ile dişlerde oluşan hasarın daha fazla ilerlemesine engel olunması mümkün olacaktır.

 

Kanal Tedavisi Uygulaması Yapılması Gereken Durumlar Nasıl Anlaşılır?

 

Kanal tedavisi, dişlerde soğuk sıcak hassasiyetinin artması ve belli bir sebep olmadan başlayan ağrılar hissedildiğinde yapılmaktadır. Ayrıca yemek yerken ve yemek sonrasında ağrı oluşması durumunda kanal tedavisi uygulaması yapılması gerekir. Bunların dışında sinir ölmesine bağlı olarak diş renginde değişiklik ve apse sonucu yüzde oluşan şişlikler durumunda diş hekiminizin incelemesi sonucu tedavi uygulaması yapılması uygun olacaktır. Diş hekiminize danıştığınızda hatalı uygulama ihtimali ortadan kalmış olacaktır.

 

Kanal Tedavisi Uygulamasının Gerçekleşmesi Nasıl Olur?

 

Öncelikle dişlere kanal tedavisi yapılmadan önce uygulanan anestezi sayesinde ağrıların hissedilmemesi sağlanır. Kırılan diş parçaları çıkartılır, dişlerdeki çürükler temizlenerek diş sinirlerine ulaşılır. Diş kökünde yer alan sinirler ve dokular özenli bir şekilde temizlenir. Kök kanalı, kök ucu kısmına kadar şekillendirilir. Kanal boyu tespitinde özel cihazlar veya röntgen çekilerek analiz yapılır. Tek seansta tedavi bitebileceği gibi dişin durumuna göre de birkaç seans daha uygulama yapılarak tedavi uzayabilir. Uygulama esnasında kök ucuna ve kök içine ilaç kullanılarak pansuman yapılır. Tedavinin bitmesine yakın, kanal içerisine özel dolgu maddeleri kök ucu sonuna kadar doldurularak tedavi tamamlanır.

Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Sohbeti Başlat
Merhaba,
Dentaplan'a Hoşgeldiniz.
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?