Çocuklarda Diş Çürükleri Nedenleri ve Tedavileri Nelerdir?

Çocuklarda diş çürükleri oldukça fazla görülen bir olaydır. Anne ve babalar çocuklarının dişlerinde oluşan çürükler için bir çok tedavi yöntemi araştırmaktadır. Peki çocuklarımızın diş çürükleri nasıl tedavi edilir?

Anne ve babalar çocuklarının güçlü, sağlıklı dişlere sahip olmasını ister. Ancak çocuklarda çürükler oldukça yaygındır. Sebebi ise süt dişlerindeki mine, yetişkin dişlerdeki mineden daha zayıftır.

 

Çürükler nasıl oluşur ve çocuklarınızın dişlerini korumak için neler yapabiliriz?

 

1. Çocuklarda Diş Çürümesine Ne Sebep Olur?

 

Çocukların ağzındaki bakteriler doğal olarak oluşur ve bu bakteriler plak adı verilen yapışkan bir madde oluşturur. Plak, dişlerini kaplayabilir ve yemek yedikçe plaktaki bakteriler asit oluşturur. Bu asit, sert diş minesini aşındırarak çürüklere neden olur.

 

2. Çocuklarda Diş Çürümesi Belirtileri Nelerdir?

 

Çocuğunuzda diş hassasiyeti, ağrı ve kalıcı ağız kokusu var ise dişlerinde çürük olabilir. Çürüğü bazen tebeşirimsi beyaz bir yama ya da dişin koyu lekesi olarak görebilirsiniz. Her iki durumda da mutlaka diş hekiminize danışmalısınız.

 

3. Çocuklarda Diş Çürümesini Nasıl Önleriz?

 

En iyi yöntem, iyi bir ağız bakımı ve sağlıklı beslenmenin bir karışımıdır. Şekerli ve nişastalı gıdalar ve asitli içecekler, plaktaki bakterileri beslediğinden çocuğunuzun beslenmesine fazlasıyla dikkat etmelisiniz. Fakat diş çürümesini önlemek için sadece kötü şeyleri kesmek yeterli değildir; sebze ve meyve gibi besin açısından zengin gıdaları yemesini sağlamak aslında çocuğunuzun tükürüğünü mineralleştirir. Bu beslenme alışkanlığı, plaktan kaynaklanan hasarı geri döndürmeye yardımcı olur.

 

4. Çocuklarda Diş Çürümesini Dolgu ile Nasıl Tedavi Edilir?

 

Çocukların dişindeki çürük kısım temizlenir, duruma göre kalıcı veya geçici dolgu yapılır. Eğer çürük çok büyükse ve dolgu yapılamayacak kadar dişe zarar vermiş ise diş hekiminiz farklı tedaviler önerebilir. Son zamanlarda çocukların dolgu tedavisine sıcak bakmaları, dolgu işleminden ve doktordan korkmamaları için renkli dolgular üretilmiştir.

 

5. Çocuklarda Ağız Bakımını Günlük Rutinin Bir Parçası Olarak Hayata Geçirmek

 

Çocuklarda doğru ağız bakımı çok önemlidir. Yaygın söylentilerin aksine, süt dişleri çocuklarınızın kalıcı dişlerini etkiler. Bakteriler, hem altta gelişen azı dişlerine, hem de ebeveynden çocuğa aktarılabilir. Bu nedenle, ilk dişlerinin çıkmasından itibaren çocuğunuzun dişlerini fırçalamaya başlamanız gerekmektedir. Kendi dişlerini fırçalamaya başladıklarında bile yedi yaşına gelene kadar onları mutlaka denetlemelisiniz.

 

6. Nelere dikkat etmelisiniz;

 

Yemeklerden sonra çocuklarınıza bol su içirin.

• Çocuklarınızın dişlerini günde iki kez, en az iki dakika fırçalayın.

• Her dişin her yüzeyini ağzına rahatça oturan bir diş fırçası seçerek fırçalayın. Çocuklara özel diş fırçaları, özellikle çocuklar için tasarlanmıştır. Diş fırçaları mutlaka iki üç ayda bir değiştirilmelidir.

• Florürlü diş macununu iki yaşın üzerindeki çocuklarda kullanın.

• Diş ipi çocukların kaçınma eğilimi gösterdiği bir şeydir, ancak dişlerde plak oluşumunu önlemek için her gün kullanılması gerekmektedir.

Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Sohbeti Başlat
Merhaba,
Dentaplan'a Hoşgeldiniz.
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?